RAŞİT YEMİŞEN KİMDİR?

Anasayfa / RAŞİT YEMİŞEN KİMDİR?

Raşit Yemişen / Motivasyon Bilgini

business

TÜGEM Nedir? 

TÜGEM; bireysel ve toplumsal gelişim için stratejik güçbirliği sloganı ile yola çıkmış,

bireylerin ve firmaların stratejik gelişim planlarını uzman ve tecrübe sahibi desteği ile birlikte yaparak bu planların guruplarla takip edilmesi,

plan dahilindeki gelişmeler konusunda yardımcı olunması,

ülkenin gelişmişlik sorunlarına da oluşturacağı stratejiler ile çözümler üretmesi ve bu stratejileri ilgili kişi veya kurumlarla paylaşması, panel, seminer, konferans, zirve ve çalıştaylar düzenlenmesi amacı ile oluşturulmuş, kitle olarak ülke sınırı gözetmeksizin her yaştan gelişime açık tüm birey ve firmaları hedef alan bir merkezdir Türkiye Gelişim Merkezi.

Vizyonu: 

Türkiye Gelişim Merkezi olarak; insan memnuniyeti, doğru bir istikamet ve sürekli gelişim, kalite, ekip çalışması, sosyal sorumluluk ve profesyonel yönetim anlayışı ile,

paylaşımı, inancı ve estetiği esas alan,

sahip olduğu ilkelerinden taviz vermeden ülke genelinde ve uluslararası platformlarda konusunda etkin ve sözü dinlenen bir kuruluş olmak ve hitap ettiği tüm kitlelere fayda sağlamak vizyonumuzun ana öğelerini oluşturmaktadır.

Misyonu:

Türkiye Gelişim Merkezi; bireylerin yetiştirilmesi, bireylere yön verilmesi, bireylere yol açılması, bireylere engellere karşı mücadele tekniklerinin ve niteliklerinin kazandırılması, bireylerin motive edilmesi ve bireylere kendi hazinelerinin farkına vardırılması amacı ile yürüteceği faaliyetlerle hem bireylerin hem de toplumun gelişimine katkıda bulunmayı kendine misyon edinmiştir.

Firmaların gelişim süreçlerine etki edeceği faaliyetleri ile de firmaların ve ülke ekonomisinin artı değerlerde seyretmesi için katkı sağlamayı da kendine misyon edinmiştir.

Ülkemizin öncelikli öneme sahip konuları başta olmak üzere tüm gelişim ile ilgili konularında stratejik çözümler üretmeyi de misyon olarak benimsemiştir.

Yönetim Kurulu

 • Raşit YEMİŞEN
  Raşit YEMİŞENYÖNETİM KURULU BAŞKANI
Aslen Çankırılı olan Yemişen 1978 yılında İstanbul, Üsküdar’da dünyaya geldi.

Yükseköğrenimini Abant İzzet Baysal Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Üniversitede kurduğu İnsan Kaynakları ve Kariyer Topluluğu herzaman o yıllara atfen en önemli övünç kaynağı oldu.

Üniversite yıllarında ve sonrasında düzenli iş hayatına başlayana kadar radyo programcılığı yaptı ve ayrıca konser ve festival organizasyonları gerçekleştirdi.

2007-2013 yılları arasında Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nde çeşitli birimlerde koordinatörlük ve yöneticilik vazifelerinde bulundu.

2013-2014 döneminde ise Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği’nde Genel Sekreter olarak görev yaptı.

Çeşitli üniversitelerde ve kurumlarda da konferans ve söyleşilere katılan, firmalara ve sivil toplum kuruluşlarına danışmanlık yapan ve bir çok web sitesinde makaleleri yayınlanan Yemişen evli ve üç çocuk babasıdır.

 • Mustafa TOSUN
  Mustafa TOSUNYÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI
Abant İzzet Baysal Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu,

2006 – Avrupa Gönüllü hizmeti, İsveç/Vaxjo

2008 – E-ticaret yöneticisi, Türkiye/İstanbul

2009 – Master Bitirme Projesi destek elemanı, Baltimore Universitesi, ABD/Maryland,

2010 – Yazılım Uzmanlığı + IT Yöneticiliği, Türkiye/İstanbul

2012 – E-ticaret yöneticiliği, Türkiye/İstanbul

2013 – … Muditech Webservices, Founder, Türkiye/İstanbul

 • SERKAN DUR
  SERKAN DURYÖNETİM KURULU ÜYESİ
2005-2008: Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Yüksek Lisans programı ( Tez konusu; Bilgi yönetimi, Örgütsel etkinlik.)

2000-2004: Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, işletme bölümü

01.10.2007-30.01.2009: Güreli Yeminli Mali Müşavirlik – Denetçi Yardımcısı

03.02.2009 yılından bu yana finans sektöründe Bütçe ve Raporlama Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

  Yetkinlikler: Profesyonel STK Yöneticisi, İnsan Kaynakları Yöneticisi, PCM Uzmanı ve Eğitmeni, Hibe ve Fon Yönetimi Danışmanı

  Aslen Kayserili olup 1982 yılında Ankara’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenim hayatını Ankara’da tamamladı.

  Eskişehir Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. Çalışma Ekonomisi ve endüstri İlişkileri Bölümünden Mezun oldu. 2011 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Programını tamamladı.

  Sırasıyla Öz Tarım-İş Sendikası Endüstri İlişkileri Uzmanı, HAK-İŞ Konfederasyonu AB Projeler Uzmanı, Türkiye Aşçılar Federasyonu AB Proje Koordinatörlüğü ve MÜSİAD Ankara Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

  Başta AB ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelerde uluslar arası kuruluşların eğitim ve seminer çalışmalarına katıldı. Üniversiteler ve öğrenci kulüplerinde “Sivil Toplum Kuruluşlarında İnsan Kaynakları” konulu seminerler verdi.

  Halen Danışmanlık, Organizasyon, Araştırma ve Eğitim sektörlerinde hizmet veren çeşitli şirketlerin ortağı ve yöneticiliği görevlerini yürütmektedir.

  • ÖZCAN YETİŞENOĞLU
   ÖZCAN YETİŞENOĞLUİZMİR İL BAŞKANI
   TÜGEM İzmir Bölge Sorumlusu.
   • BEHÇET ERCAN
    BEHÇET ERCANMALATYA İL BAŞKANI
    1976 Malatya Yeşilyurt doğumlu, İlk, Orta ve Lise öğrenimini ,Malatya’da yaptı. Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü okumaktadır. Evli, 1 çocuk babasıdır. Türkçe, Kürtçe ve İngilizce bilmektedir.

    Yaklaşık 1o Yıl yerel basın yayın kurumlarında çalışmıştır.2007-2014 yılları arasında, MÜSİAD Malatya şube müdürlüğü görevinde bulundu. 2014 yılı Nisan ayı itibarıyla, Malatya’da, Hizmet Sektörüne adım atmıştır. Bunun yanında, proje hazırlama, stk danışmanlığı yapmaktadır. Amatör olarak Müzikle ilgilenmektedir. KÖZDE KAHVE adlı işletmede işletmecilik yapmaktadır.

    DANIŞMA KURULU

    • ABDULLAH SERENLİ
     ABDULLAH SERENLİENSAR VAKFI GENEL MÜDÜR YARD.
     1977 Erzurum doğumlu olan Abdullah SERENLİ, ilk,  orta ve lise öğrenimini yurtdışında ve yurt içinde olmak üzere değişik yerlerde okudu. Lisans öğrenimini Fatih Üniversitesi Kamu Yönetimi, Yüksek Lisansını yine aynı üniversitede Çalışan Memnuniyeti tezi ile İşletme Bölümünde tamamladıktan sonra halen Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora çalışmasına devam etmektedir. 2002 yılında başladığı profesyonel iş hayatına Kültür Şirketler Topluluğunda İş Geliştirme ve İnsan Kaynakları Yöneticisi, MÜSİAD İnsan Kaynakları ve Kalite Sistemleri Yöneticisi görevlerinde bulundu. Halen Ensar Vakfı’nda İK, Projeler, Kurumsal İletişim ve Dış İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve icra görevlerinde bulunmuş ve bu alanda teorik ve pratik çalışmalarına devam eden Serenli, İngilizce ve Arapça bilmekte, evli ve 2 çocuk babasıdır.
     • FARUK YAZAR
      FARUK YAZARİSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ KÜLTÜR MÜDÜRÜ
      2 yıl UTESAV Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Şu anda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Kültür Müdürü olarak görev yapmaktadır.
      • HALİL ASLAN
       HALİL ASLANİTO GENEL SEKRETER YARDIMCISI
       İstanbul Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütmektedir.
       • HİKMET BAYDAR
        HİKMET BAYDAREKONOMİ DANIŞMANI - 3.GÖZ DANIŞMANLIK
        1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur.CNBC-E, TRT, SKYTÜRK,vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır.Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır.Bankalarda bankacılık eğitimi vermiştir.Uludağ İhracatçılar Birliği, İTKİB, KOSGEB, EBSO, Eskişehir Sanayi Odası, MÜSİAD, İSİAD gibi kurumlarda Global krizin şirketler üzerine etkileri ve şirketlerin alması gereken tedbirler, Faiz ve kur riskinden korunma yolları gibi konularda seminerler vermiştir.Terrapinn tarafından birleşik Arap Emirliklerinde düzenlenen Funds World Middle East 2007 konferansına Türkiye’den konuşmacı olarak davet edilmiştir. Chicago Mercantile Exchange tarafından düzenlenen Currency futures yarışmasında “the Best Mega Trader” seçilmiştir.ABD’de Futures Options sertifika programına katılmıştır.Fransa’da SNCF’de Fransız demiryolu işletmeciliğini incelemiştir.SPK ileri düzey lisans belgesine sahiptir. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir
        • MAHMUT ÖZGÜN
         MAHMUT ÖZGÜNİTÜ KÜLTÜREL A.Ş. İNSAN KAYNAKLARI MÜD.
         26 Aralık 1978 tarihinde Trabzon’da doğan Mahmut Özgün, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olup, Marmara Üniversitesi Uluslararası Kalite Yönetimi Yüksek Lisans Mezunu olup, Marmara Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon Doktora öğrencisidir.
         Lisans eğitimi sırasında tamamladığı “İlköğretim Öğretmenliği Pedagojik Formasyon Programı” ve “Orta Öğretim Pedagojik Formasyon Programları” sayesinde iş hayatına İstanbul’da MEB’e bağlı İlköğretim Okulu’nda “Ücretli Öğretmen” olarak başlayan Özgün, kısa süreli olarak İstanbul Avcılar Belediyesinde “Sözleşmeli Personel” olarak çalıştıktan sonra, 2001 yılında Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ailesine katılmıştır. Sektör Kurulları Koordinatörü olarak başladığı görevinde sırasıyla; Sektör Kurulları Müdürü, Eğitim Müdürü, Kalite Yönetim Müdürü, İnsan Kaynakları Müdürü ve Araştırmalar ve Yayın Müdürlüğü görevlerini eş zamanlı sürdürmüştür.
         2009 yılında Kervan Gıda İnsan Kaynakları departmanına katılan Özgün, üç (3)yıla yakın sürdürdüğü “İnsan Kaynakları Müdürlüğü” görevinde ayrılarak, 2012 yılında Simfer “İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğü” pozisyonuna geçiş yapmıştır.
         Halen İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Kültürel A.Ş bünyesinde İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini sürdüren Özgün, evli ve bir çocuk babasıdır.
         • MURAT İNKAYA
          MURAT İNKAYAEYÜP BLD. ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ
          1979 İstanbul doğumlu.

          Çanakkale 18 Mart Üniv. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Marmara Üniv. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ekonomi Politikaları yüksek lisansını tamamladı.

          Özel sektörde çeşitli kurumlarda yöneticilik yaptı.

          Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif görevler almış, İnsan ve Medeniyet Hareketi’nde koordinatörlük ve genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

          2014 yılı yerel seçimleri sonrası Eyüp Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü görevine başlamış, halen bu görevini devam ettirmektedir.

          Evli ve 3 çocuk babasıdır.

          • Naci Akyüzlü
           Naci AkyüzlüVARDATA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ GEN.MÜD.
           Vardata Bilişim Teknolojileri firmasının Ortağı ve Genel Müdürü
           • OLCAY KARAHAN
            OLCAY KARAHANMÜSİAD Teşkilatlanma Yöneticisi
            5 yıldır görev yaptığı MÜSİAD’da Sektör Kurulları Koordinatörlüğü ve Yöneticiliği görevlerinde bulundu. Şu anda aynı kurumda Teşkilatlanma Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.
            • Salih Keskin
             Salih Keskinİnovasyon Uzmanı

             İnovasyon uzmanı olan Salih Keskin, Kreatif düşünce modellerinin üretimi ve İnovasyon üzerine iş dünyasında ve Üniversitelerde eğitimler vermekte ve araştırmalar yapmaktadır. AB Lizbon politikasına dönük olarak İngiliz Büyükelçiliği ve TEPAV ortak projesinde görev alarak eğitimcilerin eğitimi ve İnovasyon üzerine çalışmış, bu konuda sertifikalar almıştır.

             DPT’nin Euroguidance programında bulunarak çalışmalar yapan Salih Keskin, Sanayi Bakanlığı Tasarım Komisyonunda İnovasyon konusunda katkılarda bulunmuştur.Proaktif – EBA üniversitesi ortak eğitimlerinde İnovasyon uzmanlık sertifikası alarak geleceğin yükselen trendleri ve İnovasyon üzerine eğitimler vermekte ve firmalara yönelik atölye çalışmaları yapmaktadır.

             Sivil Toplum kuruluşlarında proje üretimi konularında çeşitli beyin fırtınası ve fikir üretimi tarzı çalışmalar yapmakta olan Salih Keskin aynı zamanda;Fatih Üniversitesi ve Marmara Üniveristesinde Pazarlama ve İnovasyon,Aydın Üniversitesinde Girişimcilik,Yıldız Teknik Üniversitesinde sertifika programı,Kavram Meslek Yüksek Okulunda Pazarlama,Kalyoncu Üniversitesinde Yüksek Lİsans Eğitimi,Firmalarda İnovasyon – Pazarlama Eğitimleri,KOSGEB ve İŞKUR Projesi Çerçevesinde Girişimcilik Eğitimleri,Dış Ticaret Müsteşarlığında İnovasyon eğitimleri vermektedir.

             Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda İnovasyon konusunda programlara katılan Salih Keskin, bazı gazetelerde de İnovatif düşünce üretimi üzerine yazılar yazmakta ve “Avrupa İşletmeler Ağı” projesi kapsamında KOSGEB ve Ticaret Sanayi Odalarında eğitimlerine devam etmektedir.Ayrıca, AB Proje Eğitmenliği, İnovasyon ve İnsan Kaynakları Uzmanlık sertifikalarına sahip olan Salih Keskin aynı zamanda İstanbul Valiliği STK Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.

             • Şükrullah Dolu
              Şükrullah DoluELVAN Kurumsal İletişim Müdürü
              1971 Sivas Koyulhisar doğumlu Şükrullah Dolu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nü bitirdi. Beşeri ve İktisadi Coğrafya Anabilim Dalında Master derecesi aldı.

              Yaklaşık 15 yıl Ekonomi Gazeteciliği yaptı. Bu süre zarfında Türkiye Gazetesi’nde KOBİ Sayfası Editörlüğü, Yeni Şafak’ta ise İnsan Kıymetleri Editörlüğü görevlerini yürüttü, yine Yeni Şafak’ta Ekonomi Vakanüvisi köşesini yazdı. Şu anda da Elvan Şirketler Grubu’nun Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nü yürütüyor.

              Ödül Veren Kurum Ödül Konusu Yıl
              Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Üniversite Öğrencileri arasında yapılan “Verimlilik” yarışmasında mansiyon 1991
              Milliyet Gazetesi Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Milliyet Ödülleri yarışmasında 3.’lük ödülü 1992
              Anadolu Yayıncılar Birliği Yılın Ekonomi Muhabiri ödülü 1997
              MÜSİAD Ekonomi basını başarı ödülü 2008

              1-     Medya ve Tüketim Çılgınlığı (Milliyet Gazetesi’nden ödül alan çalışma)

              2-     Türk Modeli EGS

              3-     Başarı Güçbirliğinde

              4-     Zirvedeki Profesyoneller

              5-     HeperRekabet Stratejileri (Dr. Zeynel Şen’le birlikte)

              Şu anda da aslan ve Afrika üzerine çalışıyor, araştırıyor, yazıyor ve paylaşıyor.

              • Yavuz Türk
               Yavuz TürkMediaCat / Yönetici
               1982 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. 2002’den bu yana edebiyat dergilerinde şiir, deneme ve öykü yayımlıyor. 2003’te arkadaşlarıyla birlikte El İzi adlı edebiyat dergisini çıkardı. Ç.N. [Çevirmenin Notu] adlı çeviri edebiyatı dergisinin yayın kurulunda yer aldı. 2009 yılında Yeniyazı adlı edebiyat ve kültür dergisini kurdu. Yeniyazı dergisi 2011 yılına kadar 12 sayı çıktı. 2003 yılından bu yana çeşitli yayın kuruluşlarında yayın yönetmeni olarak çalışmakta ve bazı yayınevlerine yayın danışmanlığı ve kitap editörlüğü yapmaktadır.İlk şiir kitabı olan “Kumaş”, 2010 yılında Yeniyazı Yayınları arasından çıktı
               Hızlı İletişim

               En kısa sürede cevap verilecektir.